Rozhodcovia

Mrs. Claudia Berchtold
CCR, GR, CHBR, NSDTR

Mrs. Alenka Pokorn, FCR, LR

ROZHODCA

MRS. CLAUDIA BERCHTOLD
CCR, GR, CHBR, NSDTR

Vyrastala som so psami, ale prvý pes, ktorého som skutočne vlastnila (a ktorý určite vlastnil mňa), vstúpil do môjho života v roku 1998, moj prvý Flat Coated Retriever. Čoskoro nasledoval druhý pes a prvé skúsenosti som absolvovala na výstavách a pracovných skúškach. Poľovný lístok som získala v roku 2007 a odvtedy svoje psy občas využívam aj na praktický lov.

Od roku 2009 chovám Flat Coated Retrieverov a mám chovateľskú stanicu „Funstuff“. Členom výboru rakúskeho klubu retrieverov som bola od roku 2003 do roku 2016, najskôr ako sekretár výstav a od roku 2006 do roku 2016 som bola poradcom chovu Flat Coated-, Chesapeake Bay-, Curly Coated- a Nova Scotia Duck Tolling Retrievers. .

V roku 2006 som sa stala rozhodcom pre chovateľské skúšky retrieverov a v roku 2011 som sa stala rozhodcom FCI. Počnúc všetkými plemenami retrieverov a španielov môžem posudzovať celú skupinu VIII vrátane skupín posudzujúcich v čestnom kruhu na výstavách CACIB.

Mala som šťastie, že som dostala veľa pozvaní na posudzovanie retrieverov (ale aj španielov) v rôznych európskych krajinách, ako sú Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Česká republika, Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko, Dánsko, Nórsko, Fínsko a Island.

Hovorím plynule nemecky (rodný jazyk), anglicky a francúzsky a dokážem tiež posudzovať vo všetkých týchto jazykoch.

Moje psy - štyri Flat Coated Retrievery a jeden zachránený Labrador v súčasnosti žijú so mnou v dome, rovnako ako šteniatka všetkých mojich vrhov. Moje ďalšie chovné sučky a chovné psy žijú s priateľmi a pravidelne ich vídam. Od roku 2018 vlastním svoje chovateľské oprávnenie spolu s priateľom, aby som udržala vysokú kvalitu nášho chovu bez toho, aby som bola nútená mať doma veľa vrhov.

Pred narodením mojich dcér Niny (2006) a Emmy (2010) som pracovala ako podporovateľka softvéru a správkyňa siete. Teraz som CEO v našej spoločnosti - vlastníme tri obchody s bicyklami v okolí Viedne. Som aktívnym členom rôznych chovateľských a poľovníckych klubov v Rakúsku a zahraničí.

Milujem vystavovanie a prácu so svojimi psami, rada s nimi žijem ako so svojimi domácimi miláčikmi, milujem cestovanie, milujem varenie a záhradu a milujem šport - najmä lyžovanie, jazdu na koňoch a beh. Pre mňa je najdôležitejšou vecou v živote byť čestný, spravodlivý, tolerantný a nikdy sa neprestať učiť.

Cítim sa hlboko poctená, že som opäť pozvaná na Slovensko, a veľmi sa teším na stretnutie s vami všetkými.

S pozdravom,

Claudia