KDE SA PODELI ZANIETENÍ RETRIEVERÁCI ???

Keď sme na výborovej schôdzi v auguste 2011 predbežne zostavovali program akcií Slovenského Retriever Klubu na rok 2012, ktorý musí byť vždy do novembra nahlásený na Slovenský poľovnícky zväz, potešilo ma a zároveň aj pozitívne nabudilo, že tento rok budeme realizovať Skúšky prinášania retrieverov. Keďže ide o náročné dvojdňové skúšky, pri ktorých musí retriever preukázať svoje majstrovstvo v prinášaní, potešilo ma najmä to, že výcvik v klube, vycvičenosť našich psíkov a samozrejme aj výcvikové zručnosti našich členov postúpili minimálne o dva stupienky vyššie v ich vzájomnej pripravenosti. Organizovanie pracovných skúšok sledujem od roku 2007. Posledné roky, cca od 2008 roku do súčasnosti, sa u členov klubu zvyšuje záujem o pracovné skúšky s prinášacími disciplínami - najmä o jesenné skúšky a fieldtrials. Je to výborný znak toho, že naši chovatelia a majitelia psíkov dbajú nie len o výborné zdravie svojich chovov, ale aj o rozvíjanie "pracovného dedičstva" svojich psíkov, ktoré párením odovzdávajú do ďalších pokolení.

Každý rok, keď bol zostavený kalendár akcií, boli zanietení členovia klubu v očakávaní, či sa nebudú konať skúšky prinášania. Keď bol zostavený kalendár na tento rok, u "pracovnej klubovej verejnosti" bola veľká diskusia o príprave a chystaní sa na túto skúšku. Prvá výcviková akcia klubu v Malej nad Hronom, so značnou účasťou, bola venovaná disciplínam všetkých pracovných skúšok a teda aj skúšok prinášania. Myslím si, že psíky si to vtedy užili, poctivo hľadali zajačikov, bažantov, s veľkým vzrušením absolvovali nácvik "kľudu na stanovišti" - predstieranie hlučného pohonu vo vysokom poraste, keď ich od zvedavosti išlo roztrhnúť a museli pekne vydržať na stanovišti. Zaujímavý bol aj nácvik posliedky, ktorá sa značne odlišuje od posliedky pri lesných skúškach.

Po jesenných skúškach sme boli v plných prípravách na skúšku prinášania a v podstate sme sa aj tešili, že si opäť zmeriame sily na priateľskom podujatí. Avšak nestane sa tak. Veľmi smutne ma prekvapila správa, že skúška je zrušená pre nezáujem, pre nízky počet prihlásených psov.

Kde sa podeli všetci zanietení retrieveráci, ktorí sa venujeme rozvíjaniu pracovných vlôh našich psíkov? V plemenách Labrador Retriever, Golden Retriever i Flat Coated Retriever nájdeme minimálne 30 až 40 jedincov, ktorí majú na to, aby zabojovali na tejto skúške. Svojou náročnosťou to mala byť skúška ostrieľaných harcovníkov, pričom mladí a šikovní jedinci tiež mohli ukázať, že sa vedia "prestrieľať" do vedenia súťaže. Škoda, mohlo to byť nádherné podujatie, kde sme mohli porovnávať výkony našich psíkov.

Tu mi ostáva jedna otázka, prečo sa neprihlásili na túto skúšku najmä tí, ktorí vždy mali pripomienky, napr. že niektoré klubové skúšky nie sú vhodné pre retrieverov, že úroveň našich podujatí nie je dobrá .... . Tak vážení, skúšobné poriadky sú dané Slovenským poľovníckym zväzom, my chováme v prvom rade poľovné plemená a každého majiteľa by malo tešiť, že má šikovného vycvičeného poľovného psa, ktorý vie byť aj prítulným spoločníkom, našim maznáčikom a napr. aj asistenčným pomocníkom. Práve títo nespokojenci vždy mali plné ústa, že retrieveri by mali robiť najmä skúšku prinášania s retrieverovskými disciplínami. Tak kde ste všetci? Prečo ste nevyužili príležitosť? Tu sme si mohli na domácej pôde priateľsky zmerať sily, porovnať výkony našich psíkov, v prvej ozajstnej retrieveráckej súťaži! Veď niet krajšieho pocitu, ako keď vám váš vycvičený psík prináša zverinu v mäkkej papuli, pekne celú, nepožutú, nepotrhanú, s radosťou v očiach vám ju v predsadnutí odovzdá, pri tom krúti chvostíkom a teší sa z vašej radosti z krásne prevedeného cviku. Veď je to úžasné takto vycvičiť psíkov a ich tiež teší to, že sa doma nenudia na gauči pri telke alebo zabudnutí na dvore v koterci. Oni chcú pracovať, to im je najprirodzenejšie. Je veľká škoda, že sme premrhali takúto príležitosť!!!

A ešte ku úrovni klubových podujatí poviem len jedno: pracovnú skúšku, na ktorej sú v štartovnom poplatku zahrnuté raňajky s prípitkom pre štartujúceho, obed - napr. miska gulášu pre vodiča psa a aj pre koronu, štartovné čísielka - ktoré ostanú súťažiacemu na pamiatku a cena útechy - pozornosť od sponzora súťaže pre KAŽDÉHO súťažiaceho - tak toto vážení už v dnešnej dobe na Slovensku, na pracovnej skúške len tak NEUVIDÍTE ! Ak sa pracovné skúšky - akcie klubu, niekomu nepáčili, samozrejme neberiem mu jeho názor. Každý v klube privítame, ak niekto sám iniciatívne na ďalší rok naplánuje a pripraví pracovné skúšky - od vybavenia revíru, cez zabezpečenie zveriny, personálu do terénu, personálu na materiálne zabezpečenie (najmä strava), certifikáty ocenení, sponzoring pre štartujúcich, zabezpečiť primerané priestory pre prípad nepriazne počasia, štartovné čísla, zabezpečenie rozhodcov a ďalšie "drobnosti", bez ktorých skúška nie je možná. Potom možno ten človek pochopí, že aby bolo podujatie "takmer dokonalé" a všetci alebo aspoň väčšina štartujúcich boli spokojní, dá organizátorom poriadne zabrať.

V konečnom dôsledku by sme si VŠETCI MALI VÁŽIŤ, že vedeniu Slovenského Retriever Klubu záleží na tom, aby sme nevychovávali len PEKNÉ psíky, ale aj MÚDRE a INTELIGENTNÉ psíky, ktoré svoje genetické pracovné posolstvo odovzdávajú ďalej a tým stúpajú na cene. Je smutné, že členovia klubu nepochopili práve túto základnú ideu klubu a ignorovali takéto sľubné podujatie, ktoré malo byť tento rok vrcholným kynologickým podujatím klubu.

PS: ak sa vám štartovný poplatok 50,- Eur zdal privysoký, tak skúste si popozerať štartovné poplatky za menej náročné pracovné skúšky organizované poľovnými združeniami. Náročnosť skúšok, úroveň ich organizácie a výška štartovného stoja s našimi za porovnanie.

Sklamaná (ne)štartujúca Helena Saganová
17. september 2012
 

NOVINKY

1.10.2021
Pridané propozície a prihláška na CACT JSR 23.10.2021, Kosorín
27.9.2021
Pridané propozície a prihláška na OVVR Bernolákovo 10.10.2021
4.9.2021
Pridané:
Do kalendára bola pridaná akcia: Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
Boli pridané propozície a prihláška na Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
 

MÚDROSTI O PSOCH

    Ak po smrti nejdú psi do neba, potom chcem ísť tam, kde oni.
 

NA STIAHNUTIE

Všetky dokumenty na stiahnutie nájdete v novej sekcií TLAČIVÁ

HTML kód na vašu stránku:
<a href="http://www.slovak-retriever.org" target="_blank"> <img src="http://www.slovak-retriever.org/downloads/srk_banner.gif" width="470" height="150" alt="www.slovak-retriever.org" title="Slovenský retriever klub" border="0" ></a>

 

RETRIEVER KLUBY

 

CHOOSE LANGUAGE

 

O KLUBE

 

KLUBOVÉ VÝSTAVY

 
 

SPONZOR KLUBU

 
 

PLATBY DO KLUBU

názov účtu:

Slovakia retriever klub

číslo účtu: 11489577

kód banky: 0900

SLSP, a.s. Topolčianska 6,

851 05 Bratislava

SWIFT CODE:

GIBASKBX

IBAN/BIC CODE:

SK1509000000000011489577

Pri bezhotovostných úhradách je potrebné zadať konštantný symbol 0308 a v správe pre prijímateľa uviesť meno príkazcu a účel platby, napr. Štefan Hufnágel - OVVR 27.8.11.

 

ODKAZY

 
 

TLAČ

Všetky dokumenty sa dajú tlačiť klávesovou skratkou Ctrl+P

 

POČET NÁVŠTEV

Online: 1 človek