Na návšteve vo Farbourne's

Rada by som priblížila niečo zo zákulisia chovu pani Verbeek, ktorá minulý rok posudzovala našu klubovú výstavu. Pri prvej návšteve sme mali možnosť stráviť len pár hodín, nakoľko nás čakala dlhá cesta domov s unavenou Sendy. Počas tejto návštevy sme poprosili pani Verbeek, aby nám predstavila svojich psov. Musím priznať, že sa k nám pri prvej návšteve nesprávala veľmi prívetivo(vykompenzoval to jej manžel so skvelým zmyslom pre humor), za čo sa neskôr ospravedlnila. Vo Farbourne´s majú krásne upravené prostredie s rozľahlou záhradou a krásnym jazierkom. K záhrade patrí aj výbeh pre koňa, ktorého majiteľkou je pani Anja a voliéra, v ktorej žije niekoľko sliepok. Tvoria len súčasť obyvateľstva, neslúžia ako zdroj potravy, to mi dôrazne poprel manžel pani Anji. Väčšinu sučiek má v dome, ako, to som odhalila až pri ďalšej návšteve. Chovných psov má v samostatnej prístavbe, kde má každý vlastnú priestrannú voliéru. Podobne ako Monique, tiež svojich psov venčí vonku. Postupne nám vyviedla a predstavila všetkých svojich psov, vrátane mladých nádejných jedincov. Väčšina chovných psov sú importy zo zahraničia, všetky jej psy sú kontrolované na dedičné ochorenie. V chove používa len psov a sučky, ktoré majú HD do stupňa C a lakte negatívne. Čo sa týka chudozubosti, toleruje chýbanie dvoch, maximálne troch zubov. Chudozubých jedincov pári vždy s plnochrupími. Ak po čase zistí, že niektorý z jej psov, napriek tomu, že sám nemá pozitívnu dyspláziu, ju prenáša na svoje potomstvo, psa v chove nepoužíva. Tak sa stalo aj s jedným anglickým importom, ktorý napriek svojmu exteriéru prestal v chove pôsobiť, nakoľko jeho potomkovia trpeli na dyspláziu lakťového kĺbu. O chove pani Verbeek sme však už hovorili.

Pri druhej návšteve sme už prehliadku psov neabsolvovali, možno aj preto, že som bola so sestrou a jej mužom a mňa jedinú, ktorú to zaujímalo, som ich už videla. Napokon, úplne nám stačila svorka labradorov, ktorá mala voľný pohyb po dome a v záhrade voľne.

Tento krát sme plánovali ostať v Rockanje, ktoré je ozaj príjemné výletné mestečko, na noc. Poobede sme dorazili do Rockanje, pán Joop nás ubytoval na hotely a večer sme mali pozvanie na večeru k nim domov. Atmosféra bola veľmi príjemná, spolu s nami tam bol mladý manželský pár z Talianska (CHS Aqua Marine) a večera pripravená pani Verbeek absolútne skvelá. Po večeri sme dostali pozvanie do domu, kde som konečne videla, ako domu pani Anji kraľujú jej psí priatelia. Vo veľkej predizbe má kopu podušiek pre psov a mladé šteniatka majú priestrannú klietku. Musím ale podotknúť, že tak ako Monique, ani pani Anja nedovolí svojim psom vstúpiť do všetkých miestností v dome. Obyčajne je to len časť domu vyhradená pre spoločný pobyt. Rodiace sučky má samostatne, nemá však pôrodnicu, uprednostňuje izbu, kde má možnosť byť pri sučke v prvých dňoch po pôrode. Čo udrie človeku do očí, je skromnosť, akou majú svoje domy zariadené. Žiadne obývacie steny plné kryštálu a podobne, nič, len nutné sedačky na pohodlie a kvalitná elektronika. Aj tak máte pocit, že obývačka je tak trochu aj pracovňou. Nevyhnutný kútik s trofejami z výstav a upomienkových sošiek nemohol chýbať a mne neostalo iné, len obdivovať množstvo rôznorodých bronzových sošiek labradorov. Skúsenosti pani Anji s chovom labradorov sú bohaté. Aj vďaka tomu, že bola posudzovať labradorov aj v Amerike a Austrálii som sa mohla dozvedieť všetko, čo ma zaujímalo. Závidela som im možnosť plaviť psov v mori, pláž mali naozaj veľmi blízko a ako potvrdili, ich psy kúpanie v mori zbožňujú. Žltá sučka z Gudeline´s vraj more priam zbožňuje, vydrží plávať v kuse niekoľko desiatok minút a je tak trochu rarita v tomto medzi psami pani Anji. Debata pokračovala dlho do noci. Bola som veľmi rada, keď prijala moju ponuku posudzovať našu klubovú výstavu a vďačná, že som na záver večera dostala ročenku 35 rokov chovu labradorov v Holandsku.

Neskoro večer sme sa ešte rozhodli pre nočnú prechádzku po pláži a išli spať. Ráno sme už len prevzali malého Sailora (vraj je to už niekoľký Sailor v Európe, veľa synov „starého“ Sailora dostalo meno po svojom otcovi) a vyrazili smer Nemecko. Sailor bol výborný, ani raz nezaskučal len vyčítavo hľadel do očí mojej sestry, ktorá ho na začiatku cesty držala v náručí. Potom sa spokojne uvelebil na sedadle a dôstojne absolvoval dlhú cestu ku priateľom do Nemecka. Boli sme zvedaví, ako zvládne kontakt s cudzím dospelým labradorom ale on nemal problém ani s tým. Skrátka, od malička bol osobnosť a zostal ňou do dnešného dňa. Milý, nekonfliktný, na každé slovo a dotyk reagujúci pes. Pani Anji vďačím nielen za Sailora, dala mi možnosť nakuknúť do vecí, o ktorých sa nikde nedočítate.

Pred tým, než som vôbec dostala šteniatko do rúk, poslala mi dlhý list o tom, ako sa mám o šteniatko čo najlepšie starať a ako ho vychovávať, aby dostal šancu vyrásť v milého a vyrovnaného psa. Túto domácu úlohu posiela každému novému majiteľovi šteniatka a podľa toho, čo sme sa rozprávali o výchove a výcviku psov, dodržiava to aj u svojich psov. Keďže si myslím, že by ste si tam mohli nájsť niečo nové a pozitívne aj vy, preložila som aspoň jeho prvú časť. A keď už to nebudete môcť využiť vy, ak už máte doma dospelých psov, možno niečo z toho poslúži ako dobrá rada pre majiteľov šteniatok, ktoré odchováte vy.

Daniela Bartošová
 

NOVINKY

1.10.2021
Pridané propozície a prihláška na CACT JSR 23.10.2021, Kosorín
27.9.2021
Pridané propozície a prihláška na OVVR Bernolákovo 10.10.2021
4.9.2021
Pridané:
Do kalendára bola pridaná akcia: Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
Boli pridané propozície a prihláška na Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
 

MÚDROSTI O PSOCH

    Ak sa nechceš cítiť sám, ožeň sa. Ak sa nechceš cítiť smutný, opi sa. Ak nechceš byť nikdy zradený - zadováž si psa.
 

NA STIAHNUTIE

Všetky dokumenty na stiahnutie nájdete v novej sekcií TLAČIVÁ

HTML kód na vašu stránku:
<a href="http://www.slovak-retriever.org" target="_blank"> <img src="http://www.slovak-retriever.org/downloads/srk_banner.gif" width="470" height="150" alt="www.slovak-retriever.org" title="Slovenský retriever klub" border="0" ></a>

 

RETRIEVER KLUBY

 

CHOOSE LANGUAGE

 

O KLUBE

 

KLUBOVÉ VÝSTAVY

 
 

SPONZOR KLUBU

 
 

PLATBY DO KLUBU

názov účtu:

Slovakia retriever klub

číslo účtu: 11489577

kód banky: 0900

SLSP, a.s. Topolčianska 6,

851 05 Bratislava

SWIFT CODE:

GIBASKBX

IBAN/BIC CODE:

SK1509000000000011489577

Pri bezhotovostných úhradách je potrebné zadať konštantný symbol 0308 a v správe pre prijímateľa uviesť meno príkazcu a účel platby, napr. Štefan Hufnágel - OVVR 27.8.11.

 

ODKAZY

 
 

TLAČ

Všetky dokumenty sa dajú tlačiť klávesovou skratkou Ctrl+P

 

POČET NÁVŠTEV

Online: 1 človek