Dysplázia lakťového kĺbu u psov - DLK

Termín dysplázia lakťového kĺbu je používaný k označeniu artrózy lakťového kĺbu. Toto degeneratívne kĺbové ochorenie môže byť spôsobené buď izolovaným lakťovým výbežkom kosti lakťovej, odlomeným korunným výbežkom kosti lakťovej, osteochondrózou kĺbovej chrupavky kosti ramennej alebo kombináciou týchto porúch. Ochorením trpia hlavne veľké a obrovské plemená psov a žiaľ, nevyhýba sa ani retrieverom. Dedičnosť bola jednoznačne dokázaná u odlomeného korunného výbežku a u osteochondrózy kĺbovej chrupavky. U izolovaného lakťového výbežku kosti lakťovej sa dedičný základ predpokladá. Z týchto dôvodov sa vo vyspelých krajinách doporučuje postihnuté zvieratá vyčleniť z chovných programov jednotlivých plemien psov.

Izolovaný lakťový výbežok kosti lakťovej – táto vada sa najčastejšie vyskytuje u plemena nemecký ovčiak, nevyhýba sa ale ani retrieverom. Psi postihnutí týmto ochorením začínajú striedavo krívať na postihnutú končatinu medzi piatym až deviatym mesiacom veku, krívanie sa postupom času zhoršuje. Diagnózu tohto ochorenia potvrdí RTG vyšetrenie. Keďže toto ochorenie v 10 – 30% postihuje obidva kĺby, doporučuje sa vyšetriť obidva kĺby. Najčastejšou liečebnou metódou u tohto ochorenia je chirurgické odstránenie uvolneného výbežku a pri dobrej rekonvalescencii v pomerne krátkej dobe po operácii dôjde k odstráneniu krívania.

Osteochondróza – v štatistikách zaoberajúcich sa výskytom tohto ochorenia môžeme zistiť zaujímavú vec, výskyt tohto ochorenia je ďaleko vyšší v Európe ako v Amerike čo mnohí dávajú do súvislosti s genetickou rozdielnosťou populácie psov v týchto častiach sveta. Žiaľ, literatúra uvádza, že najčastejšie sú postihnutí labradorskí a zlatí retrieveri. Príčinou ochorenia je porucha enchondriálnej oscifikácie – procesu, ktorý je zodpovedný za rast dlhých kostí a pri ktorom dochádza k premene chrupavky v kosť. Ochorenie vyvolávajú hlavne genetické faktory ovplyvňujúce zvyšovanie telesnej hmotnosti a rýchlosť rastu. Prekrmovanie v období rýchleho rastu s nadmerným prísunom vápnika v kŕmnej dávke spoločne s preťažovaním veľmi pravdepodobne zvyšujú výskyt tejto vady. Doteraz rozšírený názor, že doplnok minerálnych látok ku kvalitným krmivám podporí správne utváranie a rast kostry, je mylný. Príznaky osteochondrózy začíname sledovať medzi 4. až 9. mesiacom veku života ako krívanie rôznej intenzity. Podobne ako v predchádzajúcom prípade diagnózu potvrdí RTG vyšetrenie a liečba je operatívna, spočíva v odstránení postihnutej časti chrupavky a následnej kyretáži v mieste degenerácie.

Odlomený korunný výbežok kosti lakťovej – táto vrodená porucha lakťového kĺbu postihuje hlavne labradorských a zlatých retrieverov, rotvajlerov, bernských salašníckych psov a nemeckých ovčiakov. Vyvolávajúcou príčinou je nesprávne utváranie lakťového kĺbu, v dôsledku čoho dochádza k neúmerne veľkému tlaku na korunný výbežok. Príčinou odlomenia korunného výbežku môže byť aj úraz. Ochorenie sa začne prejavovať od 5. mesiaca veku krívaním. To vzniká buď po záťaži alebo i po dlhšom odpočinku – než to pes tzv. rozchodí. RTG diagnóza sa stanoví podľa degeneratívnych zmien, ktoré sú zreteľné po 7. mesiaci veku. Keďže táto metóda diagnostiky nemusí v tomto prípade jasne dokázať toto ochorenie, diagnózu potvrdí operácia lakťového kĺbu alebo artroskopia. Liečba spočíva v odstránení odlomeného korunného výbežku. Operáciou sa príčina krívania odstráni a pes by pri správnej pooperačnej opatere nemal vykazovať známky krívania.

V roku 1994 vydalo FCI schému pre posudzovanie dysplázie lakťového kĺbu, v ktorom sa využíva hodnotenie degeneratívnych zmien na RTG snímke. Tak, ako máme systém vyhodnocovania dysplázie bedrových kĺbov, majú takýto systém na lakťové kĺby mnohé štáty západnej a severnej Európy. Podľa zmien sa rozlišuje:
-- 0 bez abnormalít
-- 1 minimálna artróza ( osteofyty, vzdialené do 2 mm)
-- 2 stredná artróza ( osteofyty vzdialené od 2 – 5 mm)
-- 3 ťažká artróza ( osteofyty vzdialené viac ako 5 mm)

Dysplázia lakťového kĺbu je ochorenie, ktoré vzhľadom na jeho dedičný základ nemožno podceňovať v žiadnom prípade a snahou klubu by malo byť prijatie vyšetrenia na dyspláziu lakťového kĺbu ako jednu z podmienok na zaradenie jedinca do chovu.

Keďže vyšetrenie na DLK sa u nás bežne nerobí, je zatiaľ na každom majiteľovi, či sa dobrovoľne a pre vlastnú informovanosť rozhodne toto vyšetrenie u svojho psa podstúpiť a správne využije získané informácie. Napokon, počas RTG vyšetrenia na dyspláziu bedrových kĺbov, keď už psík spí, je naozaj len na Vás využiť túto príležitosť a dať zrentgenovať aj kĺby lakťové.

To, že toto vyšetrenie nemáme ako povinné ešte neznamená, že sa nás a našich retrieverov netýka, žiaľ, postrehy z veterinárnych ambulancií hovoria práve o opaku a tak ako inde vo svete ani našim retrieverom sa toto ochorenie nevyhlo.

MVDr. Daniela Bartošová

Poznámka redakcie: rtg vyšetrenie na DLK je pre uchovnenie jedinca povinné!
 

NOVINKY

1.10.2021
Pridané propozície a prihláška na CACT JSR 23.10.2021, Kosorín
27.9.2021
Pridané propozície a prihláška na OVVR Bernolákovo 10.10.2021
4.9.2021
Pridané:
Do kalendára bola pridaná akcia: Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
Boli pridané propozície a prihláška na Výcvik začiatočníci a pokročilí, Kosorín
 

MÚDROSTI O PSOCH

    Nie je na svete lepšieho psychiatra, než šteňa, oblizujúce vašu tvár.
 

NA STIAHNUTIE

Všetky dokumenty na stiahnutie nájdete v novej sekcií TLAČIVÁ

HTML kód na vašu stránku:
<a href="http://www.slovak-retriever.org" target="_blank"> <img src="http://www.slovak-retriever.org/downloads/srk_banner.gif" width="470" height="150" alt="www.slovak-retriever.org" title="Slovenský retriever klub" border="0" ></a>

 

RETRIEVER KLUBY

 

CHOOSE LANGUAGE

 

O KLUBE

 

KLUBOVÉ VÝSTAVY

 
 

SPONZOR KLUBU

 
 

PLATBY DO KLUBU

názov účtu:

Slovakia retriever klub

číslo účtu: 11489577

kód banky: 0900

SLSP, a.s. Topolčianska 6,

851 05 Bratislava

SWIFT CODE:

GIBASKBX

IBAN/BIC CODE:

SK1509000000000011489577

Pri bezhotovostných úhradách je potrebné zadať konštantný symbol 0308 a v správe pre prijímateľa uviesť meno príkazcu a účel platby, napr. Štefan Hufnágel - OVVR 27.8.11.

 

ODKAZY

 
 

TLAČ

Všetky dokumenty sa dajú tlačiť klávesovou skratkou Ctrl+P

 

POČET NÁVŠTEV

Online: 1 človek